Voda v poušti

16.3. 2020143x0

V Izraeli teď končí zima. A zima, to znamená období dešťů. Každou zimu se v poušti stane zázrak, někdy menší a někdy větší. Suchá vádí ožijí vodou a stanou se z nich zurčící řeky. Ne každý rok ožijí všechna vádí. U některých k tomu dojde jen jednou za několik let. Letos se stal ten větší zázrak – ožila i místa, kde bychom to ani nečekali. Jen pár příkladů, abyste si udělali představu.

Podívejte se na fotky přehrady v Jerucham a vádí Revivim v obvyklém stavu. Jedná se o umělé jezero uprostřed pouště. Přehrada je většinou suchá, žádná voda dolů nepřepadává, někdy po deštích je maličko vody pod ní, jako zde na fotografii, většinou ani to ne.

Přehrada v Jerucham v obvyklém stavu

Vádí Revivim je většinu času suché, bez náznaku jakékoliv vody.

Vádí Revivim v obvyklém stavu

Letos, na krátkou dobu, se stal zázrak. Podívejte se na video. Stav trval jen pár dní. Nyní je tam už jen malý pramínek, ale i to stojí za to.

Před nějakou dobou jsem sem dávala fotky jezera v Jerucham, s přehradou, která vede do pouště (fotky obvyklého stavu v…

Gepostet von Toulky Negevskou pouští am Dienstag, 25. Februar 2020

A tady máme Červený kaňon (Red canyon), známá turistická lokalita v jižním Negevu. Obvykle to tam vypadá, jako na přiložené fotografii.

Červený kaňon v obvyklém stavu

Podotýkám, že zde se nejedná o vádí, jen prostě průrvu mezi skalami. Ale byly vydatné, neobvyklé deště, někteří říkají až stoleté. A najednou, asi před třemi týdny, to tam vypadalo takto:

Především pro ty, kdo byli v Červeném kaňonu (Red Canyon) na jihu Negevu. Tohle je ta stezka, kterou jste lezli. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3512498258820617&id=386327761437698

Gepostet von Toulky Negevskou pouští am Sonntag, 1. März 2020

A nyní něco z Judské pouště. V údolí Jordánu, na tzv. Západním břehu, se nachází obec Al Auja, se starým vodním kanálem, který je většinu roku prázdný, po deštích jím protéká menší množství vody.

Al Auja v obvyklém stavu

A v únoru, po velkých deštích, je tam najednou plno vody, která přetéká a nevejde se do kanálu.

Příkladů by mohlo být mnohem víc, ale pro představu to stačí. Vrchol byl v únoru, nyní již voda opadává a nastává pomalu jaro, období bez dešťů. Ještě měsíc dva bude všechno pomalu vysychat, až začátkem léta již bude všude sucho a po vodě ani památky. K zázraku dojde nejdříve zase za rok.

https://drive.google.com/file/d/1EfH2UsytR3uRiux3ijBgmWziBmbR_1IE/view

Helena Beinish

Článek byl původně uveřejněn dne 16. 3. 2020 v internetovém deníku www.dedenik.cz.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.